Örökös ökoiskola

A Cím azoknak az iskoláknak az elismerését szolgálja, melyek, átgondoltan intézményesítetten, rendszerszerűen foglalkoznak a fenntarthatóság pedagógiájának gyakorlati megvalósításával. Az Ökoiskola Cím adományozása kapcsolódik az ENSZ "A fenntarthatóságra oktatás" 2005-2015 évtizedének programjához. Az Ökoiskola Cím pályázati rendszerének kimunkálása az ENSI - Iskolai Környezeti Kezdeményezések- nemzetközi hálózat több évtizedes tapasztalatai alapján történt. Az Ökoiskola Cím elnyerése az iskolák számára a következő előnyökkel jár: A nemzetközi kritériumokkal összhangban kialakított magyar ökoiskola kritériumrendszer az iskola megkülönböztető minőségjelzője, mely vonzóvá teszi az iskolát a szülők számára, és pozitív külső visszajelzést jelent az iskola munkájáról a fenntartó számára.

Az állami kezdeményezésre létrejövő hálózat iskolái nagyobb eséllyel vesznek részt a környezeti nevelési, a fenntarthatóság pedagógiájával kapcsolatos pályázatokon.

A Cím elnyerője az Ökoiskolák Hálózatának tagja lesz, hazai és nemzetközi kapcsolatrendszere bővül, a Hálózat programjai segítik szakmai fejlődését.

Tevékenységünkkel megismertetjük a tanulókkal környezetvédelemben rejlő lehetőségeket, azok gyakorlati alkalmazását. A szűkebb környezet megóvásával kapcsolatos tevékenységeket készségszinten elsajátíttatjuk. Kunfehértó környezetvédelmi programja 2004-ben elkészült, amelynek megvalósulása részben intézményi szinten realizálódik. Így a települési környezetvédelmi program tartalmazza a legfontosabb feladatokat. Ezek: a levegő, a víz, a talaj védelem biztosítása, az állatvédelem, természeti értékeink megőrzése, óvása. Az említett program a lakosság, különös tekintettel az ifjúság környezetvédelemmel kapcsolatos tudatformálásának településre vonatkozó feladatait gyűjti össze. Részletesen a Pedagógiai Program környezeti nevelési pontja tartalmazza. Ha a tanulók érzékennyé válnak környezetük állapota iránt, akkor képesek lesznek a környezet sajátosságainak, minőségi változásainak megismerésére és elemi szintű értékelésére, a környezet természeti és ember alkotta értékeinek felismerésére és megőrzésére, a környezettel kapcsolatos állampolgári kötelességeik vállalására és jogaik gyakorlására. A környezet ismeretén és a személyes felelősségen alapuló környezetkímélő magatartásnak a tanulók életvitelét meghatározó erkölcsi alapelvnek kell lennie egyéni és közösségi szinten egyaránt.

Ennek érdekében éves programjainkban helyet kapnak a zöld világnapokhoz kapcsolódó, változatos tevékenységek.

Miután intézményünk 2011-ben harmadik alkalommal is Ökoiskola lett, kiérdemelte az Örökös Ökoiskola címet.